Čo je litografia?
Grécke základné slovo „lithos – kameň“ a „grafein – písať“ v podnadpise, ti naznačí, že by mohlo ísť o niečo tvorivé. Stará technika tlače, ktorá bola vynájdená Aloisom S. v 18-tom storočí, nebola určená primárne pre krásno, ale skôr praktickú tlač čohokoľvek.Postupne sa do tejto metódy tlače z plochy zamilovali aj výtvarníci ako napríklad Goya, Ingres a v našich končinách, asi všetkým známy Alfons Mucha. (Zdroj: Wikipédia)
Litografia 69
Spolu so všehokultúrnikom, bezbrehým milovníkom a amatérskym (to tvrdí on) znalcom umenia a zároveň mojim kamarátom Mišinom sme založili projekt #litografia69.
Čo nás k tomu viedlo?
Mišo lakonicky a komicky tvrdí, že hlavne túžba prerobiť ale ja s ním úplne nesúhlasím. Za veci, ktoré potešia oko a dušu sa oplatí zaplatiť. Viedla nás k tomu hlavne vášeň k výtvarnému umeniu a idea spolupodieľať sa na projekte, ktorý nezostarne.
Ako to funguje?
Oslovujeme prevažne výtvarníkov/maliarov, ktorí kameňotlač nerobili vôbec, alebo pár krát a veľmi dávno. Nájdete tak u nás vzácne kúsky, ktoré sa už nikdy nezopakujú. (Princíp litografie na rozdiel od iných techník umeleckej tlače je to, že matrica, v tomto prípade kameň sa po tlači zmyje a vybrúsi – t.j. už nie je šanca tlač zopakovať.) Dávame šancu aj mladým umelcom, ktorí si to chcú skúsiť, a zatiaľ sú všetci nadšení. Napríklad taký progresívny MIO – Ondra Michálek si litografiu zamiloval tak, že po prvej, druhej príde iste aj tretia.